Ambulancia Gynekologickej Urológie

URODYNAMICKÉ VYŠETRENIE

je špecializované  vyšetrenie zamerané na  diagnostiku a hodnotenie funkčných problémov dolných močových ciest a defektov panvového dna, najmä  inkontinencie moču. Toto vyšetrenie pomáha lekárovi získať dôležité informácie pre správnu diagnostiku a liečbu.

Príznaky pacientky môžu zahŕňať únik moču pri kašli, kýchaní, smiechu alebo cvičení, náhle alebo časté nutkanie na močenie, časté vstávanie v noci s pocitom nútenia na močenie. Urodynamické vyšetrenie nie je potrebné vykonať každej pacientke,  je to však najpresnejší  spôsob ako zistiť príčinu poruchy funkcie močového mechúra a prispôsobiť liečbu konkrétnym problémom.

Urodynamické vyšetrenie je do istej miery invazívne vyšetrenie (podobne ako cievkovanie močového mechúra), preto ho vykonávame za sterilných podmienok. Aby sme mohli vyšetrenie realizovať, potrebujeme negatívne výsledky kultivačného vyšetrenia  moču. Celé kompletné urogynekologické vyšetrenie trvá približne 60 minút, z toho urodynamické vyšetrenie trvá asi 15 minút. Vyšetrenie  nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu, nie je potrebná žiadna anestézia,  pacientka nemusí byť nalačno, môže užiť všetky lieky, ktoré bežne užíva. Na začiatku vyšetrenia zavedieme mäkký tenký katéter do močového mechúra a druhý do konečníka.

Ich úlohou je merať tlak v močovom mechúri a v brušnej dutine počas napĺňania močového mechúra tekutinou. Počas plnenia močového mechúra zisťujeme  prvé nútenie na močenie, normálne nútenie na močenie, silné nútenie  na močenie a maximálne nútenie na močenie. Ak sa v priebehu vyšetrenia vyskytnú ťažkosti, napr. nadmerná bolestivosť alebo iný nepríjemný pocit, treba to okamžite  oznámiť,  v prípade silného nútenia na močenie alebo neovládateľného močenia  vyšetrenie ukončíme.  Nemusíte sa nijako obávať úniku moču, na túto situáciu sme pripravení a pre diagnostiku potrebujeme  zistiť presný moment úniku moču.

Okrem toho počas vyšetrenia v močovom mechúri nie je moč, ale sterilná voda. Katétre  po skončení vyšetrenia vytiahneme. Následne vás požiadame, aby ste vykonali niekoľko jednoduchých cvičení s plným močovým mechúrom, aby bolo možné zistiť, ako závažný je únik moču. Následne  sa pacientka vymočí   do špeciálnej toalety, ktorá meria prúd moču.  Po vymočení vás vyšetríme ultrazvukom a posúdime stav panvového dna.

Po vyšetrení môžete ešte jeden deň pociťovať mierne pálenie a rezanie pri močení, v prípade dlhšieho trvania problémov nás kontaktujte.   Po vyšetrení by ste mali piť viac vody ako obvykle po dobu jedného až dvoch dní. Napriek tomu zriedkavo môže po vyšetrení vzniknúť infekcia močových ciest, aby sme tomu predišli, preventívne vám bude na domov predpísaná jednorazová liečba – Monural. Obsah vrecka rozpustíte podľa návodu v dostatočnom množstve vody a vypijete. Výsledky vyšetrenia sú dostupné ihneď po vyšetrení a lekár vám ich vysvetlí vrátane odporučenia  ďalšieho postupu a liečby. Nemajte obavy opýtať sa ak niečomu nerozumiete, lekár je tu na to, aby vám pomohol.

Urodynamické vyšetrenie