Ambulancia Gynekologickej Urológie

Odpovede na najčastejšie otázky

FAQ_GynDanys

Mávam často kvasinkové zápaly pošvy, ako sa ich viem zbaviť?
Chronické mykotické zápaly rodidiel predstavujú závažný problém často s dlhodobou neúspešnou liečbou. V prípade recidív doporučujem predovšetkým gynekologické vyšetrenie vrátane kompletných odberov na kultivačné vyšetrenie a zistením citlivosti na liečbu. Vo všeobecnosti na vznik výtoku má vplyv oslabenie obranyschopnosti organizmu, celkové ochorenia (napr. cukrovka), užívanie antibiotík  pri iných ochoreniach (napr. zápal dýchacích alebo močových ciest a pod.), tiež striedanie sexuálnych partnerov, nevhodné spodné prádlo, prípravky intímnej hygieny a menštruačné tampóny. Vhodné je preto aj  vyšetrenie na vylúčenie cukrovky a imunologické vyšetrenie. Následne je potrebná cielená liečba pacientky a súčasne aj  sexuálneho partnera, pri recidívach sa doporučuje celková aj lokálna liečba (tabletky, krémy). Po preliečení  je potrebná obnova prirodzeného pošvového prostredia (Laktobacil alebo kyselina mliečna vo forme vaginálnych čípkov). 

Čo znamená diagnóza dysplázia krčku maternice? Potrebujem nejakú liečbu?
Pod dyspláziou krčka maternice rozumieme BUNKOVÉ zmeny na krčku maternice. V súčasnosti skôr hovoríme o takzvanej cervikálnej intraepiteliálnej neoplázii so skratkou CIN – I, II a III stupňa. Hodnotenie je v skutočnosti ešte zložitejšie, pretože treba zosúladiť výsledky kolposkopického a cytologického vyšetrenia a zhodnotenie prípadných zmien. Vo všeobecnosti platí, že ak kolposkopia a-alebo cytologický nález ukáže na zmeny nízkeho stupňa a máte menej ako 35 rokov, stačí raz za pol roka chodiť na kontrolné vyšetrenia. Ak je takýto nález u ženy nad 35 rokov, treba odobrať vzorku tkaniva z kčrku maternice. V prípade, že sa potvrdia bunkové zmeny a-alebo sa zistí prítomnosť rizikového typu HPV, lekár urobí konizáciu krčka maternice, teda chirurgicky odstráni jeho časť a tkanivo pošle na histológiu. Ďalší postup je individuálny a závisí od výsledkov histologického vyšetrenia.

Som po opakovaných operáciách Bartoliniho zlazy a stav sa mi opatovne zhorsil. Zakroky, drenaze su nesmierne bolestive. Naposledy som skoncila v nemocnici s popaleninami. Mozete mi poradit, ako sa z toho dostat?

Bartholiniho žľazy sú párové žľazy veľkosti hrášku nachádzajúce sa na rozhraní dolnej tretiny veľkých stydkých pyskov a hrádze v hĺbke cca 2-3 cm. Približne u dvoch percent dospelých žien dochádza v priebehu života k zväčšeniu jednej alebo oboch Bartholiniho žliaz, najčastejšie príčiny sú: cysta, absces (ohraničené hnisavé zápalové ložisko) alebo nádor. Najčastejšie býva jednostranné  cystické rozšírenie vývodu žľazy. Následne dochádza k zväčšeniu žľazy, čo sa prejaví bolesťou, bolesťami pri pohlavnom styku a zdurením. Medzi príčiny vzniku ťažkostí patrí infekcia alebo poranenie vývodu žľazy. Absces (dutina s obsahom hnisu) Bartholiniho žľazy sa vytvorí v priebehu 2-4 dní. Jeden  zo spôsobov liečby je vytvorenie skomunikácie medzi dutinou cysty a povrchom tela. Vznikne tak otvor, ktorý sa po vyhasnutí infekcie zo spodiny zhojí. Po týchto výkonoch je riziko recidívy 5-10%. Alternatívou liečby je vloženie tyčinky AgNO3 do abscesovej dutiny. Po 48 hodinách sa postihnuté tkanivo odstráni a dutina vyplachuje. Ďalšou metódou je použitie laseru k vytvoreniu komunikácie. Tieto výkony je možné vykonať v krátkodobej alebo len lokálnej anestézii. V prípade, že už uvedené postupy boli realizované a dochádza k opakovaným recidívam – pri opakovaných komplikovaných stavoch je potrebné najprv intenzívne preliečenie zápalu, najlepšie po získaní výsledku kultivačného vyšetrenia a citlivosti na antibiotiká, do úvahy prichádza aj injekčná aplikácia antibiotík a lokálna liečba počas krátkodobej hospitalizácie. Po preliečení akútneho štádia zápalu je nevyhnutné chirurgické odstránenie celej žľazy.

Mávam často bolesti „krížov“, čím môžu byť spôsobené?

Bolesti v krížoch môžu byť zapríčinené rôznymi ochoreniami, často je diagnostika pomerne komplikovaná. V prípade gynekologických ťažkostí doporučujem najprv podstúpiť gynekologické vyšetrenie a až pri negatívnom gynekologickom náleze pokračovať v zisťovaní príčin ťažkostí. Bolesti krížov okrem gynekologického pôvodu  môžu byť zapríčinené ochoreniami samotnej chrbtice, medzistavcových platničiek, svalstva,  ochoreniami miechy alebo nervov. Tiež je potrebné vylúčiť ochorenia obličiek, nadobličiek a močovodov a tráviaceho traktu (črevá, pankreas, pečeň, žlčník).  Z praktického hľadiska doporučujem s negatívnym gynekologickým vyšetrením navštíviť svojho praktického lekára, ktorý doporučí správny postup jednotlivých odborných vyšetrení.

Mešká mi menštruácia, inak mávam cykly pravidelné. Čo mám robiť?

Pri meškaní menštruácie je v prvom rade potrebné vylúčiť tehotenstvo (tehotenský test, event. ultrazvukové vyšetrenie). Po jeho vylúčení je vhodné realizovať tzv. progesterónový test, t.j. podanie gestagénov injekčne, malo by nastať krvácanie do 4-14 dní. Ak krvácanie nastane, znamená to, že žena má dostatočnú hladinu estrogénov, napriek tomu je vhodné vyšetrenie hormonálneho profilu 2. deň krvácania a prípadná ďalšia liečba podľa výsledkov. Ak krvácanie nenastane do 14 dní od podania injekcie, je potrebné realizovať hormonálne vyšetrenie a ultrazvuk vaginálnou sondou (zistiť výšku sliznice maternice a štruktúru vaječníkov). Ak budú všetky výsledky hormónov v norme, príčina je v centrálnom nervovom systéme. Ak bude zvýšená hladina prolaktínu, je potrebná liečba tabletkami. V prípade, že má žena zníženú hladinu estrogénov, najjednoduchšia dlhodobá liečba je hormonálna kombinovaná antikoncepcia, ktorá zároveň chráni pred tehotenstvom. Vo veku nad 35 rokov však je potrebné zvoliť vhodný preparát a užívateľka nesmie fajčiť. V prípade, že žena má hladinu estrogénov v norme, je možné užívať gestagény v druhej polovici cyklu.

Posledné 2 roky sa snazim otehotnieť, ale nedarí sa nám. Gynekolog mi zistil nedostatočnú ovuláciu. Som silna moletka, mam 167cm a 117kg.  Čo mám robiť?

Optimálne množstvo telesného tuku má zásadný vplyv na správnu tvorbu  ženských hormónov.  Klasická nadhmotnosť môže mať priamo vplyv na vznik anovulačných menštruačných cyklov, avšak s neplodnosťou najviac súvisí predovšetkým  tzv. mužský typ obezity. Povzbudivou skutočnosťou je poznatok, že už redukcia hmotnosti o cca 10% môže viesť k úprave menštruačného cyklu a návratu k ovulácii.  V praxi by som teda doporučoval najprv vyšetrenie na vylúčenie niektorých ochorení súvisiacich s nadhmotnosťou (cukrovka, ochorenia štítnej žľazy a pod.), v prípade, že tieto budú vylúčené, je potrebné zníženie telesnej hmotnosti (rady isto nájdete aj v BŽ). Ak následne otehotniete, s redukciu hmotnosti  počas tehotnosti už nepokračujte. Každopádne aj keby sa Vám podarilo pri súčasnej hmotnosti otehotnieť, je nutné počítať so zvýšením hmotnosti, čím by  bolo tehotenstvo považované za rizikové so všetkými možnými dôsledkami.  Skutočnosť, že nadhmotnosť súvisí s neplodnosťou však neznamená, že sterilita nemôže mať ešte aj inú príčinu, resp. príčin môže byť viac odrazu, preto ak sa Vám nepodarí otehotnieť ani po znížení hmotnosti, je potrebné pokračovať vo vyšetrovaní príčin neplodnosti ďalej.

Mám diagnostikovaný myom  na zadnej stene maternice. Planujeme druhé dietatko. Mam 32 rokov. Mozem aj napriek tomu bez problemov otehotniet?

Myóm maternice sa vyskytuje asi v 0,5% tehotností, a to hlavne u starších prvorodičiek. Myómy všeobecne môžu byť príčinou neplodnosti, potratu, predčasného pôrodu, príznakov “akútneho brucha”, vcestného lôžka, nepravidelných polôh plodu, nepravidelnej činnosti maternice, popôrodného krvácania a nedostatočného sťahovania maternice v šestonedelí. Myóm sa v tehotnosti môže stať pôrodnou prekážkou.  Potrebné je presné odmeranie veľkosti myómu ultrazvukom a jeho lokalizácia,  podľa týchto údajov je potom možné určiť približné riziko uvedených komplikácií. V prípade, že myóm zasahuje do dutiny maternice, je možné jeho čiastočné odstránenie hysteroskopom ešte pred otehotnením. V prípade, že je celý myóm v stene maternice a nie je veľký, riziko komplikácií nie je vysoké. Každopádne je potrebné  tehotnú pacientku sledovať ako rizikovú graviditu. U tehotnej pacientky už žiadne operačné odstránenie myómu nepripadá do úvahy, ani pri prípadnom cisárskom reze nie je myóm dovolené odstrániť.  V niektorých prípadoch tehotnosti v maternici s myómom je potrebné ukončenie tehotnosti cisárskym rezom, nie je to však pravidlo.

Mala som zistenú adenomyozu, chcela by som vedieť, čo to je.

Adenomyóza je endometrióza postihujúca maternicu.  Postupné prerastanie sliznice maternice do jej svaloviny  vytvára dutinky vyplnené krvou a spôsobuje zväčšenie maternice. Častými prejavmi sú  bolesti pri menštruácii a predĺženie menštruačného krvácania. Liečba endometriózy musí byť individuálna podľa toho, či sa jedná o neplodnú ženu, či je žiadúce zachovanie reprodukčnej funkcie u  plodných žien alebo pacientka nemá záujem o tehotnosť. Pri určení postupu liečby je potrebné brať do úvahy ťažkosti pacientky, vek a rozsah ochorenia. V prípade, že ochorenie je minimálneho rozsahu a nijako sa neprejavuje, je možné pacientku ponechať bez liečby, inak je potrebná liečba tabletkami, injekciami alebo je možná aj operačná liečba.

Posledných 10 rokov mám problémy zo štítnou žlazou, som liecená Eutyroxom. Aký vplyv bude mať  môj zdravotný stav na plánovanie rodicovstva? Existuje tu nejaké riziko?

Pri ochoreniach štítnej žľazy je podstatná hladina koncentrácií hormónov štítnej žľazy v krvi. Neliečené ochorenie štítnej žľazy môže byť príčinou neplodnosti. V tehotnosti pri zníženej hladine tyroxínu (T4) a trijód tyronínu (T3) stúpa riziko spontánneho potratu a predčasného pôrodu. Hypotyreóza vyžaduje u väčšiny pacientok v tehotnosti prísne kontrolovanú substitučnú liečbu za pravidelných kontrol hladín hormónov štítnej žľazy.  V tehotnosti stúpa priemerná spotreba tyroxínu o 45% a pacientku je nutné sledovať v minimálne dvojmesačných intervaloch endokrinológom. Po pôrode je možné dávku liekov  vrátiť na pôvodnú úroveň a hladinu hormónov štítnej žľazy je potrebné skontrolovať 6 týždňov po pôrode.  Každopádne pred plánovaním tehotenstva je u každej pacientky s ochorením štítnej žľazy potrebné  vyšetrenie u endokrinológa  a tehotnosť treba sledovať v ambulancii pre rizikovú graviditu.