Ambulancia Gynekologickej Urológie

Odber pupočníkovej krvi

Odobratím a uskladnením vlastnej pupočníkovej krvi zabezpečíte výhradný prístup k vzácnym krvotvorným bunkám nielen vášmu dieťaťu, ale v prípade zhody aj jeho súrodencom. V budúcnosti by im tieto bunky mohli pomôcť v prípadnej liečbe niektorých závažných ochorení.

Pupočníková krv
Pupočníková krv je krvou novonarodeného dieťaťa, ktorá po prerušení pupočníka zostáva v placente a vo zvyšku pupočnej šnúry. Po pôrode dieťaťa stráca placenta spolu s pupočnou šnúrou svoju funkciu, a tak sa obe likvidujú. Pupočníková krv však obsahuje veľké množstvo vzácnych krvotvorných kmeňových buniek, podobne ako kostná dreň. Krvotvorné kmeňové bunky hrajú významnú rolu pri liečbe mnohých závažných ochorení, napríklad pri leukémii, lymfómoch, nádorových ochoreniach orgánov, získaných či dedičných poruchách krvotvorby, imunity či metabolizmu. V súčasnosti sa tieto bunky začínajú používať aj v tzv. regeneratívnej medicíne. Veľkou výhodou pupočníkovej krvi z praktického hľadiska je jej ľahká dostupnosť, odber bez rizika a možnosť kryokonzervácie (zmrazenia) a uskladnenia v tekutom dusíku bez toho, aby bunky stratili svoju životaschopnosť.

Prečo by ste mali uskladniť pupočníkovú krv svojho dieťaťa?

  • Rýchly a výhradný prístup ku krvotvorným kmeňovým bunkám môže výrazne zvýšiť šance na vyliečenie možného závažného ochorenia či už samotného dieťaťa, alebo jeho súrodencov. Pupočníková krv uložená v privátnej banke je majetkom rodičov dieťatka, a tak máte na ňu výhradné právo.
  • Jediná možnosť, keď sa pupočníková krv dá odobrať a uskladniť je ihneď po narodení dieťaťa.
  • Odber je jednoduchý, nijakým spôsobom nezaťažuje dieťa ani matku.
  • Uskladnenie pupočníkovej krvi má nesmierny význam, ak už je v rodine súrodenec s diagnózou liečiteľnou transplantáciou krvotvorných buniek

Odber pupočníkovej krvi

Pupočníková krv sa odoberá po narodení dieťaťa a prestrihnutí pupočnej šnúry. Odber teda nemá s dieťaťom nič spoločné, v čase odberu je dieťa už v starostlivosti detského lekára alebo sestry. Keďže placenta a pupočník sú orgánmi dieťaťa, odber pupočníkovej krvi nezaťažuje ani matku. Asi 97 % pupočníkovej krvi sa nachádza v placente a asi 3 % v pupočníku, odber sa však vykonáva cez pupočník, kde sú dobre prístupné cievy. Po prestrihnutí pupočnej šnúry sa krv v placente rýchlo zráža, preto sa musí odber vykonať okamžite.

Odber pupočníkovej krvi na vlastnú potrebu dieťaťa je možné realizovať aj pri neštandardných situáciách ako:

  • cisársky rez,
  • epidurálna anestézia,
  • pôrod do vody,
  • predčasný pôrod (ale čím skôr sa dieťa narodí, tým je aj objem odobratej krvi menší),
  • ochorenie matky, ako je gestóza, cukrovka a iné.

V prípade komplikácií pri pôrode môže nastať situácia, že pôrodník nemá dostatok času na odber pupočníkovej krvi, a vtedy je na jeho posúdení, či odber vykoná v záujme zdravia rodičky a dieťaťa. Taktiež sa odber nevykonáva vtedy, ak má matka dokázanú infekciu HIV, syfilis, hepatitídu B alebo C počas tehotenstva.

V NAŠEJ AMBULANCII poskytneme podrobnejšie informácie, samozrejme zabezpečujeme kompletné sprostredkovanie odberu.

Cenník nájdete na

http://cordbloodcenter.sk/sluzby-a-ceny/cennik/

Odber pupočníkovej krvi