Ambulancia Gynekologickej Urológie

Samovyšetrenie prsníkov

Tu sa môžete naučiť, ako si doma urobíte samovyšetrenie prsníka. Majte prosím na pamäti, že toto samovyšetrenie nemôže nahradiť lekársku prehliadku. Prsník by ste si mali vyšetrovať každý mesiac, v rovnakom období menštruačného cyklu, nie však počas menštruácie samotnej. Uvedomte si, že pred menštruáciou sa môžu prsníky zduriť a stať sa citlivými alebo uzlovitými. Ak spozorujete alebo pocítite počas samovyšetrenia prsníka niečo neobvyklé, navštívte svojho lekára.

Pozorovanie: Spustite ruky po stranách, alebo ich položte na boky. Starostlivo si prezrite prsníky. Otáčajte sa z jednej strany na druhú. Prezrite aj spodné časti.

 

Zdvih: položte si ruky na hlavu a hľadajte neobvyklé zmeny, predovšetkým v okolí bradavky.

Napnutie: zdvihnute ruky nad hlavu a opäť sa na seba pozerajte, predovšetkým na oblasť okolo bradavky.

Tlak: s rukami v bok tlačte ramená dovnútra, až kým sa nenapnú prsné svaly. Opäť pozorujte, predovšetkým si všimnite, či na koži nie sú jamky.

Ľahnite si na rovnú podložku, hlava na vankúši, ramená zľahka vyvýšené zloženým uterákom.

Ľavé rameno je mierne vyvýšené uterákom, vyšetrujte ľavý prsník pravou rukou. Držte prsty spolu a používajte končeky prstov.

Pritlačte prsník jemne ale pevne k telu. Vyšetrenie robte krúživým pohybom, ktorý začnete v okolí bradavky. Snažte sa pocítiť každú nepravidelnosť.

Položte si ľavé rameno nad hlavu, zohnite končatinu v lakti a starostlivo zopakujte krúživé pohyby. Zvláštnu pozornosť venujte vonkajšej oblasti prsníka.

Na záver vyšetrite časť prsníka susediacu s podpazuším. Všetky štyri kroky zopakujte na druhom prsníku. Buďte dôsledná. Neponáhľajte sa.

Samovyšetrenie prsníkov